Medzi divácke ťaháky 12. Fest Anče bude nepochybne aj tento rok patriť atraktívna sekcia celovečerných filmov. Diváci v rámci nej uvidia niektoré z najlepších animovaných filmov posledného jeden a pol roka, ale aj staršie snímky. V programe je zaradená napríklad Koralína a svet za tajnými dverami, Shrek Retold, Aký skvelý koláč! alebo Seder-masochizmus.
„Všetky filmy sme do programu vyberali s ohľadom na tohtoročnú tému, ktorou je Identita, a veľmi dôsledne sa na ňu napájajú,“ vysvetľuje riaditeľka festivalu Ivana Sujová.
Napríklad dnes už legendárny film Koralina a svet za tajnými dverami je temný animovaný fantasy horor o hľadaní domova. Vytvorilo ho prestížne americké štúdio Laika na čele s režisérom Henrym Selickom podľa nemenej legendárnej novely spisovateľa Neila Gaimana Koralína. Je príbehom detskej hrdinky, ktorý prehovára rovnako k dospelému aj detskému publiku.
Koralína oslavuje tento rok 10. výročie svojho vzniku. Za ten čas získala množstvo ocenení, vrátane troch Annie Awards, jednej z hlavných cien z festivalu v Annecy a nominácií na Oskara a Zlatý glóbus. S témou Fest Anče 2019 súvisí dokonca aj názov filmu – v anglickom origináli „Coraline“. Ten je zároveň menom hlavnej hrdinky, ktorú chcel Gaiman pôvodne pomenovať Caroline, nechtiac sa však dopustil preklepu.
Ďalšou zaujímavosťou v celovečernej sekcii bude prekvapivý kolaboratívny výtvor internetovej komunity Shrek Retold. Film je remakom obľúbeného DreamWorks animáku Shrek a vznikol vlani ako crowdsourcovaný projekt, do ktorého sa zapojilo vyše 200 tvorcov. Nápad inicioval americký komik a videomaker Grant Duffrin, organizátor každoročného podujatia Shrekfest vo Wisconsine. Cez Twitter zverejnil výzvu pre tvorcov na zapojenie sa spolu s pripraveným plánom scén, ktoré si mali podeliť.
Z filmu sa stal okamžite po zverejnení traileru koncom roka 2018 obrovský virálny hit. Shrek si už takmer 20 rokov získava sympatie publika svojou komplexnosťou. Navonok je zlým zlobrom, v skutočnosti má však všetky kvality epického hrdinu. V duchu obľúbeného shrekovského citátu, odkazujúceho na tému Identita – „Zlobri sú ako cibule. Vedia oveľa viac, ako si ľudia myslia. Zlobri majú vrstvy, cibule majú vrstvy,“ sa zároveň vyvinul na epicentrum mimoriadne životaschopnej fanúšikovskej komunity, ktorá posledné roky klonuje a mutuje na YouTube a ďalších online platformách Shrekov príbeh.
To je aj dôvodom, prečo Shrek Retold prepojí hneď dve programové sekcie na Fest Anči 2019 – tú celovečernú a špeciálnu tematickú sekciu Shrek is Love, Shrek is Life. V rámci nej uvedie festival výber najzaujímavejších user-generated filmov a fanúšikovských mutácií, ktoré premieňajú pasívnu konzumáciu filmu na aktívny a kreatívny „kult Shreka“.
Ďalším lákadlom v programe 12. Fest Anče je nesporne celovečerná snímka Seder-masochizmus americkej animátorky Niny Paley z roku 2018. Ide o jeden z najzásadnejších animovaných titulov posledných rokov: animovaný muzikál kombinovaný s komédiou, ktorou Paley prerozprávava 2. knihu Mojžišovu – Exodus a prináša revizionistický výklad jedného z najvýznamnejších židovských sviatkov Pesach ústami Mojžiša, Ježiša a kozy.
Paley svoje filmy tvorí sama s minimálnym budgetom. Seder-masochizmus vytvorila len za 20-tisíc dolárov. Židovstvo si Paley za motív zvolila ako skúmanie svojho vlastného náboženského dedičstva. Nápad na film totiž vznikol čiastočne po rozhovore s jej smrteľne chorým otcom o jeho viere. Vo svojej ďalšej tvorbe sa Paley venuje aj iným nečakaným témam. Pôvodne sa preslávila ako autorka komiksových stripov, neskôr na seba upútala pozornosť celovečerným debutom Sita spieva blues na motívy indického eposu Ramayana a vlastnej skúsenosti s rozvodom.
Návštevnicí 12. Fest Anče by si nemali nechať ujsť ani otvárací film Aký skvelý koláč! belgického autorského dua Marc James Roels a Emma De Swaef, ktorý mal premiéru minulý rok na filmovom festivale v Cannes. Ide o netradičnú stop motion snímku na vážnu tému, no v mimoriadne zábavnom prevedení. Film rozpráva v piatich príbehoch o Belgickom okupovanom koloniálnom Kongu koncom 19. storočia. Hlavnými postavami sú ustarostený kráľ, pygmej v strednom veku pracujúci v luxusnom hoteli, neúspešný obchodník na expedícii, stratený nosič a mladý dezertér.
Film má neobvyklú dĺžku 44 minút – príliš málo na „celovečerák“, no príliš veľa na krátky film – avšak podľa jeho tvorcov „presne toľko, koľko potreboval“. V rámci otváracieho večera Fest Anče 2019 bude uvedený spolu s druhou snímkou tej istej režisérskej dvojice, kultovým krátkym filmom Ach, Willy… o návrate hlavného hrdinu do nudistickej komunity, v ktorej vyrastal. Film patrí jednoznačne k najúspešnejším a najzaujímavejším kúskom v súčasnej animácii. Oba filmy dua Marc a Emma sú význačné náročnosťou spracovania – autori si celý set vyrábajú ručne z vlny, čo vylučuje možnosť počítačového postprocessingu.
Ďalšou pozoruhodnou snímkou v celovečernej sekcii je film Škripot času austrálskeho režiséra žijúceho v Británii Stevena McInereya. Kritici ho opisujú ako psychedelického nasledovníka kultového filmu Powers of Ten zo 70. rokov od autorskej dvojice Charles a Ray Eames. Tí sa preslávili dizajnom legendárneho nábytku, napr. tzv. “Eames Chair”, ale aj tvorbou experimentálnych filmov. McInerey na nich nadviazal viac experimentovaním s materiálmi s použitím rôznych šošoviek, kamier a sugestívnej hudby. Výsledok je prekvapivý a meditatívny film o rozpínaní sa vesmíru a jeho transformáciách. Zaujímavosťou je aj soundtrack k filmu od britských Howlround. Tí ho vytvorili výhradne s použitím škrípajúcich objektov, ktorí nahrali a spracovali na pásovom magnetofóne.
Výber celovečerných filmov dopĺňa dánsko-francúzska dobrodružná snímka Až na severný pól, sledujúci príbeh Saše, ktorá si namiesto jednoduchej voľby manželstva vybrala dobrodružstvo. Nasleduje svojho starého otca na expedícii, na ktorej hľadá svoj osud. Film vyhral cenu publika na festivale v Annecy a osloví rovnako detské aj dospelé publikum.
Fest Anča 2019 sa koná od 27. do 30. júna v Žiline. Vstupenky je možné zakúpiť v predpredaji cez webstránku festivalu.