Počas svojho fungovania si Fest Anča získala povesť obľúbeného a progresívneho podujatia, vyhľadávaného ako významnými hosťami z prostredia animovaného filmu, tak aj bežnými divákmi. Jej cieľom je zvyšovať povedomie o animovanej tvorbe ako o plnohodnotnej umeleckej forme, prinášať dobrú zábavu, ale aj prispievať k budovaniu slovenského filmového a videoherného priemyslu. A práve preto je súčasťou festivalu Industry program. V rámci neho sú okrem Pitching fóra aj odborné diskusie a prezentácie. Ako prezradila riaditeľka festivalu Žofia Bosáková: „Je pre nás dôležité otvárať cestu mladým tvorcom. Kým sú totiž študenti na škole, podmienky na ich tvorbu sú veľmi jednoduché. Avšak akonáhle majú v rukách diplom, musia sa vedieť uplatniť. Pitching fórum im dáva priestor na prezentáciu svojich projektov a zároveň im ukazuje možnosti, kde svoje diela môžu uvádzať a aké sú reálne podmienky ich vzniku. Nemá totiž zmysel, aby sa tvorili veci, ktoré nebudú nikde uvedené.“
V rámci Pitching fóra teda dostanú slovenskí a českí tvorcovia nielen možnosť prezentovať svoje projekty pred odbornou porotou, ale následne získajú aj relevantnú spätnú väzbu najúspešnejších slovenských profesionálov. Súčasťou programu bude prezentácia konceptu SCAID, ktorý jasne formuluje stratégie pre vytvorenie funkčného a konkurencieschopného odboru animácie v Českej republike s ohľadom na globálne trendy a výzvy. RTVS predstaví seriály vznikajúce v jej koprodukcii, ktoré by reálne bez podpory televízie nemohli uzrieť svetlo sveta. „Považujeme za dôležité ukázať model, ako môžu u nás vznikať nové veľké projekty,“ hovorí riaditeľka festivalu. „Lebo bez toho, aby ste poznali reálne podmienky špecifického kinematografického trhu a dopytu, nie je možné efektívne vytvárať audiovizuálne diela prístupné čo najširšiemu diváckemu publiku.“ Okrem RTVS bude mať svoju prezentáciu aj Duck TV. Svojou produkciou sa orientuje na rozprávky pre najmenších televíznych divákov. Všetky sú vytvárané pod dohľadom psychológov a plne zodpovedajú potrebám detí od 3 mesiacov. Čo je však dôležité, slovenská spoločnosť Duck TV funguje vo vyše 50 krajinách, od Kanady či USA až po Vietnam.
V priebehu približne piatich rokov sa animovaná tvorba u nás značne posunula. Okrem autorského filmu, ktorý tu má tradíciu, vznikli nové producentské spoločnosti snažiace sa prepojiť umeleckú sféru s komerčnou. „Napriek tomu, že ide o zaujímavý fenomén v audiovizuálnom priemysle, venuje sa mu nižšia pozornosť, ako by si zaslúžil,“ zhodnotila Žofia Bosáková. „Pritom je dôležité naň upozorniť, pretože je to jeden z ukazovateľov budúceho rozvoja animovaného filmu na Slovensku.“
Industry program vyvrcholí diskusiou, ku ktorej sa viaže prepojenie animovaného filmu a vývojárskeho prostredia. Nastolia sa otázky, aké sú možnosti financovania vývoja a vzniku digitálnych hier. Ako prezradila riaditeľka festivalu, jej cieľom je, aby sa tvorba hier „vnímala ako súčasť kreatívneho priemyslu, ktorý dokáže na jednej strane prispieť k rozvoju ekonomiky a zároveň posúvať našu spoločnosť ďalej na kreatívnej úrovni.“
Fest Anča svojím programom efektívne prepája laické publikum s profesionálnym. Okrem toho, že sa návštevníci festivalu môžu bezprostredne stretnúť s významnými tvorcami, napríklad so svetoznámymi Bratmi Quayovcami či Stevenom Woloshenom, zároveň spoznajú ich torbu na masterclassoch či špeciálnych tematických projekciách a naučia sa nové veci počas kreatívnych workshopov. Prezentáciu svojej tvorby budú mať aj významné produkčné spoločnosti, napríklad štúdio Platige Image z Poľska, ktoré má vo svojom portfóliu nominácie od Oscara až po BAFTA. „Vieme, že animovaný film oproti hranému a dokumentárnemu je na Slovensku stále v úzadí,“ priznáva riaditeľka festivalu. „Našou snahou je ale rozbiť tento stereotyp. Takže Fest Anča vo svojom programe poukazuje na to, čo môže animovaný film priniesť profesionálom, ale aj ľuďom, ktorí majú o ňom len zbežné povedomie.“