Konkurencii americkej televíznej a filmovej tvorbe dokáže vo svete odolať málokto. Keď opomenieme marketing, tvorcovia z USA nás porážajú najmä dokonalým zvládnutím remesla, modernými technológiami a, aj keď je to pre mnohých ťažké priznať, aj výbornou scenáristickou praxou. Pre anglofónne krajiny je odolať tomuto tlaku ešte náročnejšie, odpadajú totiž jazykové a kultúrne bariéry. V televíznej produkcii je to asi najzložitejšie. Tá išla v posledných rokoch v Spojených štátoch neskutočne hore, najmä vďaka produkcii platených televízií.
Nový kanadský sci-fi seriál Continuum nemá nič z toho, čo som uviedol hore. Vizuálne efekty sú o poznanie horšie, než na aké sme zvyknutí z amerických seriálov, mimo Kanady seriál málokto pozná (i keď cez internetové komunity sa šíri ďalej) a po scenáristickej stránke tiež pokrivkáva. Pri tomto bode je však dôležité, že len zo začiatku. Problematické sú najmä epizódy 2 až 4, ale potom kvalita 10 dielného seriálu po mnohých stránkach začne výrazne stúpať, až po vydarené finále, ktoré vás skvele naladí na druhú, medzi časom už potvrdenú, 13 dielnu sériu. V Kanade sa seriál vysielal toto leto. Počas jesene sa začne vysielať aj v Nemecku, Veľkej Británii a v USA. O budúcnosť má teda aspoň zatiaľ postarané.
Príbeh sa začína v roku 2077. Je to dystopická budúcnosť, v ktorej svetové vlády skolabovali pod ťarchou ekonomických a environmentálnych problémov. Pomocnú ruku im podali najväčšie svetové korporácie, ktoré tak prevzali kontrolu nad spoločnosťou. Vancouver je centrom jedného z nových štátnych útvarov na mape sveta a v ňom sa odohráva celý seriál. Hlavnou hrdinkou je Kiera Cameron (Rachel Nichols), v podstate policajtka, ale s väčšími právomocami a vybavená množstvom moderných technológii. Svetovláda korporácii samozrejme neostala bez odpovede. Teroristická skupina Liber8 sa snaží zabiť hlavy vládnucích korporácii, neváha však pri tom pozabíjať aj desaťtisíce nevinných ľudí ako vedľajšie obete. Hlavný dej sa však začína až potom, čo sú členovia tejto skupiny buď mŕtvi, alebo vo väzení, kde práve čakajú na popravu. Je pri nej prítomná aj Kiera. Zločincom sa však podarí premôcť stráže a využiť energetický zdroj, ktorý mal slúžiť pri poprave, na cestu časom, do čoho je zachytená aj Kiera, a tak sa spolu s nimi ocitá v roku 2012.
To je aj dôvod prečo na slabších efektoch až tak nezáleží. Dej sa po úvode odohráva v našej prítomnosti a budúcnosť nám ukazuje len vo forme flashbackov. Témou seriálu je teda okrem snahy ukázať, kam môže vývoj našej civilizácie viesť vzhľadom na súčasné problémy aj cestovanie časom a otázky, či a ako to môže zmeniť budúcnosť. To je vždy tenký ľad, ale Continuum s tým zatiaľ pracuje veľmi dobre.
Seriál vymyslel Simon Barry, ktorý aj napísal scenár k trom epizódam. Sci-fi spojil s policajnou drámou, čo už fungovalo vo viacerých seriáloch (Akty-X, Fringe). Kiere sa podarí pod novou identitou nadviazať spoluprácu s miestnou políciou a spolu s detektívom Carlosom Fonnegrom (Victor Webster) vyšetrujú aktivity Liber8, ktorí pokračujú vo svojom pláne aj v novom čase. Dôležitú podporu jej poskytuje aj technicky zdatný mladík Alec Sadler (Erik Knudsen). On práve pracuje na komunikačnej technológii, ktorú má Kiera implantovanú v hlave, a tak vedia byť kedykoľvek v kontakte. V roku 2077 patrí Alecova budúca spoločnosť medzi najväčšie korporácie a stojí asi za všetkými technológiami, ktoré má Kiera so sebou. Je teda možné, že Alecovo budúce ja je do prebiehajúcich udalostí zapojené.
Tvorcovia pri nakrúcaní seriálu Continuum prešli určitú cestu a dokázali úroveň seriálu naozaj zdvihnúť. Jeho silnou stránkou je príbeh a zápletka. Ak sa teda rozhodnete dať seriálu šancu, prekustnite sa cez pár úvodných dielov a nebudete ľutovať.