Sci-fi seriál Defying Gravity vznikol v širokej medzinárodnej koprodukcii a vysielal sa v druhej polovici roka 2009. Je z veľkej miery netradičný, lebo je viac vedecký, než fantastický a to sa pravdepodobne podpísalo aj pod jeho nižšiu sledovanosť, a tak i o rýchly koniec. Vzniklo dovedna 13 dielov mapujúcich prvú etapu vesmírnej výpravy. Zaujímavosťou je, že seriál vytvoril jeden z producentov Grey’s Anatomy (u nás ako Klinika Grace), James D. Parriott. A práve k tomuto seriálu je tak trochu Defying Gravity prirovnávaný.
Príbeh sa odohráva v roku 2052. Sleduje osudy ôsmych kozmonautov a niekoľkých členov pozemného personálu medzinárodnej misie Antares. Jej úlohou je postupne navštíviť všetky planéty slnečnej sústavy a tam kde je to možné uskutočniť aj pristátie modulu s ľudskou posádkou. Ide o ďalší míľnik po pristáti na Marse. Postupne sa však začína ukazovať, že misia má aj iný zámer ako len prieskum blízkeho vesmíru. V nákladom priestore lode je ukrytý záhadný objekt, ktorý môže byť tým pravým dôvodom celého niekoľkoročného snaženia.
Roky strávené s obmedzeným počtom ľudí v prázdnote môžu byť celkom nudné. Tvorcovia však seriál oživili hneď niekoľkými líniami. Okrem udalostí na lodi sledujeme aj osudy hrdinov na Zemi, v riadiacom stredisku a prítomné sú i časté pohľady do minulosti, do obdobia výcviku astronautov, čo nám poodkrýva ich vzájomné vzťahy. Výcvik trval niekoľko rokov, a tak sa medzi jednotlivými postavy rozvíjali rôzne príbehy a vytvorili sa aj manželské páry. Seriál výrazne stavia aj na tejto rovine. Netreba však čakať vzťahovú drámu alebo niečo podobné. Skôr je to taký sociologický pohľad na situácie, ktoré môžu pri takomto projekte aj v skutočnosti vzniknúť. Na poslednú chvíľu sú napríklad vynútenou zmenou posádky rozdelené dve rodiny.
Celkovo sa Defying Gravity môže vnímať ako pokus, čo najvernejšie zobraziť danú kozmickú misiu. Hlavne pohľad na výcvik je celkom podnetný a dozvedáme sa vďaka nemu, na čo všetko musia byť budúci cestovatelia pripravení. Netreba sa obávať množstva technických detailov. Informácie o lodi, priebehu misie a ďalších súvislostiach sú podávané veľmi prijateľnou formou. Zaujímavým nápadom bolo poverenie jednej z postáv, aby vyrábala počas letu dokumentárny denník pre deti. Mnohé veci sú tak podané prirodzenou formou a nemuseli byť do seriálu vkladané mimo kontext. Vytvoril sa tak celkom zaujímavý mix. Dramatická zložka je predstavovaná na jednej strane vzájomnou interakciou postáv a ich osudmi pred odletom a potom tajomných objektom Beta, ktorý ovplyvňuje misiu viac ako sa na prvý pohľad zdá. Občas sa objavuje aj ďalšia, menšia dejová línia. Ukazuje nám čriepky z pristátia na Marse, ktorého sa tri v príbehu prítomné postavy osobne zúčastnili. Zahynuli pri nej dvaja kozmonauti, čo má veľký dopad aj na súčasné životy tých, čo prežili.
Jedinou známejšou tvárou v obsadení je Ron Livingston v úlohe hlavného inžiniera Madduxa Donnera, ktorý je v podstate hlavnou postavou. Pred týmto seriálom sa najvýraznejšie uviedol v desaťdielnom Bratstve neohrozených. Bolo by zbytočné sa tu podrobnejšie venovať jednotlivým postavám a ich predstaviteľom. Ako celok však môžeme obsadenie hodnotiť veľmi pozitívne. Postavy sú dostatočne rôznorodé na to, aby medzi nimi dochádzalo k pestrým situáciám.
Defying Gravity vznikol za spolupráce televíznych staníc BBC, kanadských CTV a SPACE, americkej Fox a nemeckej Pro Sieben. Inšpirovaný bol fiktívnym dvojdielným dokumentom z dielne BBC, ktorý čisto na vedeckých základoch popisoval výpravu po slnečnej sústave. Kameňom úrazu seriálu v boji o diváka boli pravdepodobne práve jeho silné stránky a snaha o netradičný prístup. Hodinové časti majú svoje pomerne pokojné tempo, každá línia príbehu tak má dostatok priestoru. Rovnako i vedecko-technická rovina seriálu. Deju tak však chýba možno silnejšia dráma a napätie. Spolieha na prirodzenú zvedavosť divákov. Svoju rolu pri zrušení vysielania seriálu zohrali zrejme aj nie práve malé náklady na jeho výrobu. Na televízny seriál sú vizuálne efekty, kulisy a rekvizity na skutočne nadpriemernej úrovni.