Úspešná „dvadsaťminútovka“ stanice HBO koncom marca zavŕšila len svoju druhú sezónu, ale vysiela sa už vo viac ako dvadsiatich krajinách. Flight of the Conchords je fenoménom, ktorý vzlietol v rodnom Novom Zélande, obletel Európu a Austráli a pristál v USA, odkiaľ atakuje bránice ľudí na celom svete – a pritom sa ich recept na úspech nemení, len prispôsobuje lokalite.
Dvojica Bret McKenzie a Jemaine Clement sa zoznámila na Victoria University vo Wellingtone, kde študovali film a divadlo. Bret patril do kapely The Black Seeds, ktorá nahrala tri zlaté platne, Jemaine vystupoval v komediálnom tandeme Humourbeasts. Na začiatku ich spolupráce bola nevinná snaha naučiť sa hrať na gitare, ktorá v roku 1998 vyústila do vytvorenia kapely, ktorá do svojich (vo veľkej miere alternatívnych) piesní vkladá nezabudnuteľný situačný humor a šarm. Tu sa začína cesta zabávačov – spevákov, ktorú zdobí nejedno ocenenie z renomovaných festivalov a hudobná cena Grammy z roku 2007.
V Európe sa zviditeľnili v roku 2004 v improvizovanom seriáli v éteri rádia BBC, kde – podobne ako v seriáli – predstavovali dvojicu hudobníkov snažiacich sa nájsť slávu v Londýne. Za šou získali o dva roky neskôr aj cenu Sony Radio Academy Award. Zatiaľ čo ich sláva rástla, ich kroky viedli ďalej na západ, kde absolvovali povinnú jazdu cez niekoľko festivalov a promo vystúpení vo večerných talkshow, kým si ich nevšimla spoločnosť HBO a nedala im vo svojom programe One Night Stand polhodinový priestor. Od tohto viedol len malý krôčik k ich súčasnému angažmá.
Americký sen po „novozélandsky“ sleduje (zatiaľ neúspešnú) skupinu Flight of the Conchord, ktorá sa snaží preraziť v tvrdom hudobnom biznise – tentokrát v nehostinnom New Yorku. Ostýchavému a bezstarostnému Bretovi a smelejšiemu Jemainovi (áno, z reality si neprepožičali len názov kapely) s neprehliadnuteľnými bokombradami sekunduje Rhys Darby, ktorý si zopakoval svoju rolu manažéra z rozhlasového vysielania. Postava Murraya Hewitta sa naplno (hoci neúspešne) venuje propagovaniu kapely popri svojej práci zástupcu kultúrneho atašé na konzuláte Nového Zélandu a problémovom manželstve so Shelly, ktorú – ako je v sitcomoch celkom bežné – nikdy neuvidíte.
Neoblomne im skanduje Mel (Kristen Schaal), ich najväčšia (a možno aj jediná) fanúšička. Napriek tomu, že je vydatá, k obom svojim idolom prechováva zvláštny a viac než platonicky vzťah, ktorý sa mieša s posadnutosťou. Päťuholník hlavných postáv uzatvára Davjeet „Dave“ Mohumbhai (Arj Barker), ktorý im rozdáva rady o tom, ako prežiť „pravý americký život“, hoci sám stále žije u vlastných rodičov a pracuje v rodinnej záložni.
Bret McKenzie a Jemaine Clement okrem tvorby námetov z času na čas zohrejú stoličky výkonných producentov po boku takých ostrieľaných mien akými sú James Bobin (vytvoril slávne postavičky Borata a Ali G), Troy Miller (režiséroval úspešny seriál Tenacious D a rôzne krátke filmy), Stu Smiley (začínal v rannej šou Davida Lettermana, neskôr vytvoril a produkoval mnohokrát ocenený sitcom Raymonda má každý rád) a Tracey Bairdová.
Prvá séria sa začala vysielať v júni 2007, druhá si kvôli stávke scenáristov a príprave hudobného materiálu počkala na premiéru až do januára súčasného roku. To, že bez hudby, ktorá hlavné postavy oslobodzuje a dovoľuje im voľne fantazírovať a vyjadrovať svoje pocity, sa dej nezaobíde, ešte v polovici druhej sezóny predpovedalo koniec seriálu. Prvá sézóna totiž spotrebovala prakticky celú tvorbu, ktorú dvojica dovtedy vyprodukovala, a tá druhá sa rodila dlhšie, než je pre seriál bežné. Našťastie pre ich stále rastúcu základňu fanúšikov sa seriál, ktorý v roku 2008 získal prestížnu cenu Emmy, v plnej sile na obrazovkách objaví aj v nasledujúcom roku.