V nedeľu 27. 8. sa netradične o pár týždňov skôr než po minulé roky (kvôli začiatku futbalovej sezóny) odovzdávali 58. výročné ceny EMMY, najprestížnejšie americké ceny v oblasti televíznej zábavy.
V Shrine Auditorium v Los Angeles to riadne vrelo, prišlo mnoho celebrít, mnoho uznávaných televíznych osobností a akadémia medzi ne rozdelila pozlátené sošky zvláštneho anjela držiaceho zvláštnu guľu . . . ale veď tá cena je len zhmotneným niečoho oveľa dôležitejšieho, preto na jej výzore nezáleží. Kto túto sošku dostal, môže si povedať, že čosi dokázal v oblasti televíznej zábavy, a úprimne, podľa mňa v Amerike oveľa viac ľudí sleduje televíziu ako chodí do kostola, takže urobiť povšimnutia hodný kúsok v tejto oblasti znamená určitú slávu a nepochybne aj veľa peňazí.
Predpokladajme však, že to všetci tí ľudia nerobia primárne pre svoje obohatenie ale pobavenie lačných divákov a prejdime tak rovno k veci. Kto a za čo, alebo inými slovami, ako sa tohtoročné Emmy podelili.
Takže najlepší komediálny seriál je podľa akadémie tohto roku „The Office“ so Steveom Carellom (40 ročný panic, Bruce všemohúci, Evan všemohúci). Za najlepší televízny „dramatický“ seriál bol zvolený (tramtarará) agent Jack Bauer a jeho ďalšie pokračovania v „24“ – tohto roku má, zdá sa, za sebou veľmi úspešný deň. A to nie je všetko, pretože v kategórii najlepší herec v nekomediálnom televíznom seriály Jack Bauer zasa triumfoval, a tak si Kiefer Sutherland (na fotkách) odniesol ďalšiu sošku na poličku.
Čo sa týka najlepšieho herca v komediálnom seriáli, túto kategóriu s prehľadom vyhral Tony Shaloub alias detektív „Monk“ (zhodou okolností som presne v deň odovzdávania EMMY videl jeden diel a potvrdzujem, že si cenu prevzal zaslúžene).
K televíznej tvorbe patria neodmysliteľne okrem seriálov aj televízne filmy, ktoré vedia častokrát prekvapiť a v niektorých prípadoch kvalitatívne strčiť do vrecka aj hocaký kinofilm. Neviem, ako je to s filmom „The Girl in the Café“ (r.: David Yates), ale niečo v sebe musí mať, pretože tohto roku získal EMMY za najlepší televízny film.
Najlepšou minisériou (to je taký ten podivný subžáner na pomedzí seriálu a filmu) sa stal historický „Elizabeth I.“. V kategóriách hereckých v žánri film (alebo miniséria) to zasa dopadlo takto: Andre Braugher – herec („Thief“) a Helen Mirren – herečka („Elizabeth I.“). Najlepšou komediálnou seriálovou herečkou sa stala Julia Louis-Dreyfus („The New Adventures of Old Christine“) a najlepšou nekomediálnou seriálovou herečkou Mariska Hargitay („Law & Order: Special Victim Unit“).
Ešte vás to zaujíma? Tak poďme ďalej – najlepšia show: „The Daily Show“ (beží od roku 1996) a najlepšia reality súťaž: „The Amazing Race“. Najlepším krátkym animovaným programom sa tohto roku stal všetkými dlhodobo zbožňovaný seriál „The Simpsons“. Kým tu bude Homer s rodinkou, nové animované seriály nemajú šancu.
Problém je v tom, že prevážna väčšina ocenených je u nás neznáma, keďže EMMY je výhradne americkou záležitosťou. Mne osobne okrem spomínaných Simpsonovcov, Jacka Bauera a Monka tie ostatné veci veľa nepovedali, a aj keď ja osobne televíziu veľmi nesledujem, mám kamarátov, čo áno, a oni mi môžu potvrdiť, že s väčšinou nominovaných a výhercov sa ešte jakživ nestretli.
Ono je ale len otázkou času, kedy to dorazí na naše obrazovky, a keď to jedného dňa nadíde, poviete si – „Hej, veď to je ten seriál, čo vyhral EMMY!“