Aj keď pre tento ročník by bol asi adekvátnejší názov Večierok bratov Coenovcov, ale poďme pekne od začiatku. V nedeľu 24. februára sa v tradičnom Kodak Theatre v Hollywoode uskutočnilo okrúhle, už osemdesiate odovzdávanie najprestížnejších filmových ocenení Academy Awards (Cien akadémie), známych pod názvom Oscar.
Táto soška holohlavého muža s mečom na filmovom kotúči, vážiaca 4 kg a vysoká 35 cm sa dostala k svojim prvým majiteľom v roku 1929, no pomenovanie Oscar sa stalo oficiálnym až o desať rokov neskôr. Nikto presne nevie, podľa čoho tento názov vznikol, ale najpopulárnejšia historka je, že to bolo vďaka podobnosti so strýkom Margaret Herrickovej, knihovníčky akadémie, ktorý sa volal Oscar. Počas svojej osemdesiatročnej histórie prechádzali Oscary, tak ako aj všetky ostatné filmové ceny, mnohými zmenami (počet kategórií, počet nominovaných v jednej kategórii a mnoho iných). Dnes Akadémia (presný názov The Academy of Motion Picture Arts and Sciences) združuje cez 6000 filmových umelcov a remeselníkov, ktorí najskôr v tej svojej kategórii vyberajú zo stoviek filmov päť najlepších, ktoré budú nominované a potom z nich určia víťaza. Je to veľmi zložitý proces, na konci ktorého nemusí byť víťazom vždy ten najlepší, ale aj cez občasné rozporuplné rozhodnutia tieto ceny nestrácajú na svojej prestíži, aj keď pre niekoho to môže byť len fraška, ktorá o kvalite filmov veľa nepovie.
Tohto roku bolo v 24 kategóriách nominovaných 58 filmov, najviac nominácií, osem, sa ušlo filmom Táto krajina nie je pre starých a Čierna krv, o jednu menej získali Pokánie a Michael Clayton. Favoriti boli teda jasní, poďme na samotnú show. Tá, ako už je dlho zvykom, má svoj prológ v podobe sledovania prichádzajúcich hviezd po červenom koberci, kde môžu všetci obdivovať ich róby od najvychytenejších módnych návrhárov. Po tejto niekoľko desiatok minút trvajúcej módnej prehliadke môže začať samotné vyhlasovanie cien. Po ročnej pauze je druhý krát hostiteľom večera komik Jon Stewart. Ten hneď v úvode na odľahčenie mal niekoľko vtipných poznámok, ako kam to ten filmový priemysel speje, keď najlepším filmom roka kraľujú také, v ktorých sú hlavné postavy zabijaci, vďakabohu za teenagerské tehotenstvo (Juno). Neodpustil si tiež poznámku smerom k Akadémii, že príliš dlho ignorovala naozaj zlé filmy a konečne to tento rok napravila nominovaním filmu Norbit. Jeden z najhorších filmov roka (viď Zlaté maliny) bol odmenený nomináciou za prácu maskérov.
Po tomto úvode prichádza na scénu sympatická Jennifer Garner, aby vyhlásila víťaza prvej kategórie a Alexandra Byrne tak za kostýmy vo filme Kráľovná Alžbeta: Zlatý vek získava svojho prvého Oscara. 80. výročie je vhodná príležitosť na spomienky a bilancovanie a tak George Clooney prišiel odprezentovať prvý zostrih z predchádzajúcich ročníkov, akých si tento večer diváci užijú ešte dosť. Mladá herečka Anne Hathaway a populárny komik Steve Carell vyhlasujú ďalšiu kategóriu a najlepším animovaným filmom sa podľa očakávania stáva Ratatouille – Dobrú chuť! z dielne Pixaru. Hlavná hrdinka úspešnej komédie Zbuchnutá Katherine Heigl odovzdáva Oscara za najlepšie masky, kde spotvorený Eddie Murphy (Norbit) prehráva so spotvorenou Marion Cotillard (Edith Piaf).
Udeľovanie prebieha v rýchlom tempe a na rad prichádza prvá nominovaná pieseň, prvá z trojice z filmu Začarovaní. Keď sa pred mikrofón postaví akčná hviezda The Rock, je jasné, že pôjde o nejakú technickú kategóriu a fantasy Zlatý kompas získava cenu za najlepšie vizuálne efekty. Tehotná Cate Blanchett, ktorá má tento rok dvojnásobné zastúpenie medzi nominovanými herečkami prezrádza ďalší nový názov filmu medzi tohtoročnými víťazmi, ktorým je Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street za najlepšiu výpravu. Po týchto menej atraktívnych kategóriách dochádza aj na prvú hereckú a minuloročná víťazka Jennifer Hudson predáva cenu za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe Javierovi Bardemovi za stvárnenie nemilosrdného zabijaka vo filme Táto krajina nie je pre starých. Pre tohto 38-ročného Španiela to bola druhá nominácia po filme Kým sa zotmie (2000).
Keri Russell prichádza uviesť druhú nominovanú pieseň – Raise It Up z filmu August Rush. Owenovi Wilsonovi sa tento rok ušlo len vyhlasovanie najlepšieho krátkeho filmu, ktorým sa stal Le Mozart des pickpockets a následne ho nahradil Pán Včielka z rovnomenného animovaného filmu, aby oznámil víťaza pre najlepší krátky animovaný film – Peter and the Wolf. Prichádza ďalší minuloročný víťaz hereckej kategórie Alan Arkin, aby predal cenu pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe a tou je prekvapujúco 47-ročná Angličanka Tilda Swinton za film Michael Clayton. Tilda nepatrí práve medzi herecké hviezdy, pretože hráva predovšetkým v nízkorozpočtových umeleckých filmoch a toto bola jej prvá nominácia.
Pre mužské oko veľmi príjemná Jessica Alba vyhlasuje špeciálnu cenu Gordona E. Sawyera, ktorú získava David Grafton. Neodkrytých políčok v tohtoročnej oscarovej tajničke je čoraz menej a ďalšie prichádzajú doplniť herci, ktorí hrali hlavné postavy v dvojici favorizovaných filmov – Josh Brolin a James McAvoy. Thriller Táto krajina nie je pre starých si pripisuje druhú čiarku a bratia Joel a Ethan Coenovci prvú za scenár k nemu. U nás nie príliš známa seriálová mladá herečka Miley Cyrus uvádza tretiu nominovanú pieseň, druhú z filmu Začarovaní. Po nej už sú ohlásené dve držiteľky Oscarov Halle Berry a Judi Dench, no niekde sa asi stala chyba, lebo miesto sexi černošky a staršej Angličanky vidíme dvoch potučnejších mužov v okuliaroch, ktorými sú komici Seth Rogen a Jonah Hill, ktorí svojim výstupom príjemne pobavia obecenstvo a odovzdajú hneď dvojicu ocenení – za zvuk a strih zvuku, no v oboch víťazí jediný film Bournovo ultimátum. Už dlho pretrváva názor, aby sa tieto dve kategórie zlúčili, lebo nikto vlastne nevie, aký je medzi nimi rozdiel a väčšinou sú v nich obsiahnuté tie isté filmy.
Prichádza na rad tretia herecká kategória – najlepšia herečka v hlavnej úlohe a minuloročný víťaz Forest Whitaker odovzdáva cenu Marion Cotillard za film Edith Piaf. Možno je to pre niekoho prekvapenie, ale kto film videl, určite nepochybuje, že je to zaslúžené, aj keď doposiaľ bola táto 32-ročná Francúzka známa hlavne z trojice filmov Taxi taxi, no objavila sa aj v niekoľkých nefrancúzskych filmoch ako Veľká ryba a Dobrý ročník. Colin Farrell uvádza štvrtú nominovanú pieseň z filmu Once, za ktorú je nominovaná aj Češka Markéta Irglová. Čo by to boli za Oscary, keby tam nebol Jack Nicholson? Aj keď tentoraz nie je sám nominovaný, má tú česť uviesť najlepšie filmy minulých rokov. Renée Zellweger odovzdáva tretieho Oscara filmu Bournovo ultimátum, ako inak, v technickej kategórii – za najlepší strih.
Na rade je cena za celoživotné dielo, ktorú odovzdáva Nicole Kidman staručkému pánovi opierajúcemu sa o palice, ktorým je dekoratér Robert Boyle. Z príchodu Penelope Cruz je zrejmé, že sa bude vyhlasovať najlepší zahraničný film a tým je rakúsky Diablova dielňa. Patrick Dempsey uvádza poslednú nominovanú pieseň, opäť z filmu Začarovaní a tak John Travolta môže vyhlásiť víťaza aj v tejto kategórii a tým je Glen Hansard a Markéta Irglová za Once. Na každú ďakovnú reč je stanovený limit, po vypršaní ktorého sa spúšťa hudba a vypína mikrofón, aby sa tak zabránilo zbytočnému predlžovaniu priameho prenosu a keďže Glen ďakoval príliš dlho, na Markétu sa už nedostalo. No Jon Stewart to len tak nenechal a v ďalšom vstupe jej dodatočne túto možnosť dal. Cameron Diaz sa potrápila so slovkom Cinematography a cenu za najlepšiu kameru získava Robert Elswit za Čiernu krv. Ani tento rok nemôže chýbať pripomenutie si tých osobností zo sveta filmu, ktorí nás počas posledného roka navždy opustili. Opäť je za kým smútiť – režisérski velikáni Ingmar Bergman či Michelangelo Antonioni, herecké legendy Jane Wyman a Deborah Kerr, či známy maďarský kameraman Laszlo Kovács. Aj francúzsky film prišiel o dve veľké postavy svojej kinematografie – Jean-Claue Brialy a Jean-Pierre Cassel a celé to uzatvára Heath Ledger.
Amy Adams odovzdáva cenu pre najlepšiu hudbu Dariovi Marianellimu za film Pokánie. Tom Hanks za pomoci amerických vojakov v Iraku vyhlasuje najlepší krátky dokument, ktorým je Freeheld a najlepší celovečerný dokument, kde tentoraz netriumfuje kontroverzný Michael Moore, ale Taxi to the Dark Side. Osobnosť strieda osobnosť a Harrison Ford vyhlasuje najlepší pôvodný scenár, ktorý podľa akademikov napísala Diablo Cody pre komédiu Juno. Opäť minuloročná víťazka, Helen Mirren odovzdáva poslednú hereckú cenu – najlepším hercom v hlavnej úlohe je podľa očakávania Daniel Day-Lewis za Čiernu krv, čo znamená, že americkí herci vyšli tento rok úplne naprázdno. Režisérska legenda Martin Scorsese drží v rukách obálku s menom najlepšieho režiséra, ktorým sú bratia Coenovci, už po druhýkrát tento večer. A keď prichádza na vyhlasovanie najlepšieho filmu roka v podaní Denzela Washingtona, ani nemusia schádzať z pódia, lebo aj túto cenu si preberajú oni za drsný thriller Táto krajina nie je pre starých.
Ako človek, ktorý videl posledných desať ročníkov, si dovolím tvrdiť, že tento sa mi zdal o niečo slabší. Nejde len o samotný program, Jon Stewart bol výborný, ale vzhľadom k tomu, že išlo o okrúhle výročie, čakal som trošku viac ako niekoľko zostrihov z predchádzajúcich odovzdávaní. Ale možno je to aj tým, že som tento rok nemal žiadneho svojho favorita, žiadny z filmov nebol nejaký výnimočný, o čom svedčí aj to, že ten víťazný dostal len 4 Oscarov. Dúfam, že tento rok to bola len taká výnimka a v tých nasledujúcich sa opäť objavia aj nejaké výnimočné diela.
Výsledky držiteľov Oscara za rok 2007:
NAJLEPŠÍ FILM
Táto krajina nie je pre starých
Pokánie
Juno
Michael Clayton
Čierna krv
NAJLEPŠÍ REŽISÉR
Joel a Ethan Coenovci (Táto krajina nie je pre starých)
Julian Schnabel (Skafander a motýľ)
Tony Gilroy (Michael Clayton)
Jason Reitman (Juno)
Paul Thomas Anderson (Čierna krv)
NAJLEPŠÍ HEREC
Daniel Day-Lewis (Čierna krv)
George Clooney (Michael Clayton)
Johnny Depp (Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street)
Tommy Lee Jones (In the Valley of Elah)
Viggo Mortensen (Východné prísľuby)
NAJLEPŠIA HEREČKA
Marion Cotillard (Edith Piaf)
Cate Blanchett (Kráľovná Alžbeta – Zlatý vek)
Julie Christine (Away from Her)
Laura Linney (The Savages)
Ellen Page (Juno)
NAJLEPŠÍ HEREC VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE
Javier Bardem (Táto krajina nie je pre starých)
Casey Affleck (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford)
Philip Seymour Hoffman (Súkromá vojna pána Wilsona)
Hal Holbrook (Into the Wild)
Tom Wilkinson (Michael Clayton)
NAJLEPŠIA HEREČKA VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE
Tilda Swinton (Michael Clayton)
Cate Blanchett (I’m Not There))
Ruby Dee (Americký gangster)
Amy Ryan (Gone Baby Gone)
Saoirse Ronan (Pokánie)
NAJLEPŠÍ ADAPTOVANÝ SCENÁR
Joel and Ethan Coenovci (Táto krajina nie je pre starých)
Christopher Hampton (Pokánie)
Sarah Polley (Away from Her)
Ronald Harwood (Skafander a motýľ)
Paul Thomas Anderson (Čierna krv)
NAJLEPŠÍ PÔVODNÝ SCENÁR
Diablo Cody (Juno)
Nancy Oliver (Lars and the Real Girl)
Tony Gilroy (Michael Clayton)
Jan Pinkava, Jim Capobianco, Brad Bird (Ratatouille)
Tamara Jenkins (The Savages)
NAJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM
Ratatouille
Persepolis
Divoké vlny
NAJLEPŠIA KAMERA
Robert Elswit (Čierna krv)
Roger Deakins (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford)
Seamus McGarvey (Pokánie)
Janusz Kaminski (Skafander a motýľ)
Roger Deakins (Táto krajina nie je pre starých)
NAJLEPŠIA VÝPRAVA
Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street
Americký gangster
Pokánie
Zlatý kompas
Čierna krv
NAJLEPŠIE KOSTÝMY
Kráľovná Alžbeta – Zlatý vek
Across the Universe
Pokánie
Edith Piaf
Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street
NAJLEPŠÍ STRIH
Bournovo ultimátum
Skafander a motýľ
Into the Wild
Táto krajina nie je pre starých
Čierna krv
NAJLEPŠIE MASKY
Edith Piaf
Norbit
Piráti z Karibiku: Na konci sveta
NAJLEPŠIA HUDBA
Pokánie
The Kite Runner
Michael Clayton
Ratatouille
3:10 Vlak do Yumy
NAJLEPŠIA PÔVODNÁ PIESEŇ
„Falling Slowly“ z Once
„Happy Working Song“ zo Začarovaní
„Raise It Up“ z August Rush
„So Close“ zo Začarovaní
„That’s How You Know“ zo Začarovaní
NAJLEPŠÍ ZVUK
Bournovo ultimátum
Táto krajina nie je pre starých
Ratatouille
3:10 Vlak do Yumy
Transformers
NAJLEPŠÍ STRIH ZVUKU
Bournovo ultimátum
Táto krajina nie je pre starých
Ratatouille
Čierna krv
Transformers
NAJLEPŠIE VIZUÁLNE EFEKTY
Zlatý kompas
Piráti z Karibiku: Na konci sveta
Transformers
NAJLEPŠÍ STRIH ZVUKU
Diablova dielňa (Rakúsko
Beaufort (Izrael)
Katyń (Polsko)
Mongol (Kazachstan)
12 (Rusko)
NAJLEPŠÍ DOKUMENT
Taxi to the Dark Side
No End in Sight
Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience
Sicko
War/Dance