Malá Miss SunshineV hollywoodskom Kodak Theatre sa už po sedemdesiaty deviaty krát udeľovali najprestížnejšie filmové ocenenia – Oscary. Slávnostný večer prvýkrát moderovala herečka a komička Ellen DeGeneres. Hneď prvé svoje vystúpenie začala vtipnými narážkami o malom počte nominácií pre Američanov, a nato si začala doberať nominovaných hercov, pričom sa nezabudla pozastaviť nad vekom Abigail Breslin (Malá Miss Sunshine, vedľajšia úloha).

Prvou kategóriou bola Najlepšia výprava a Nicole Kidman a Daniel Craig vyhlásili za víťaza film Pan‘s Labyrinth. Nasledovalo spevácke predstavenie Jacka Blacka a Willa Ferrela, ku ktorým sa z hľadiska pripojil aj John C. Reilly a spoločne vyhlásili kategóriu Najlepšie masky, kde opäť triumfoval Pan‘s Labyrinth. Keď na pódium pricupkali detskí herci Abigail Breslin a syn Willa Smitha Jaden Smith, bolo jasné, že sa bude vyhlasovať Najlepší krátky animovaný film, kde zvíťazil The Danish Poet, a v rámci toho sa vyhlásil aj Najlepší krátky hraný film – West Bank Story. Zaujímavú ukážku svojich schopností predviedol zvukový zbor, predvádzajúci rôzne zvukové efekty do premietaných ukážok z filmov na pozadí. Celé to bola vlastne príprava na vyhlásenie ďalšej kategórie – Najlepší strih zvukových efektov, ktorú prišli vyhlásiť herci z filmu Malá Miss Sunshine Steve Carrell a Greg Kinnear. Oscara získal Eastwoodov vojnový epos Listy z Iwo Jima. Vzápätí prišli na pódium Jessica Biel a James McAvoy s obálkou víťaza príbuznej kategórie – Najlepší zvuk, kde sa tešili tvorcovia muzikálu Dreamgirls.

Pan´s Labyrinth

Príchod Rachel Weisz predznamenal, že je na rade prvá z hereckých kategórii – Najlepší herec vo vedľajšej úlohe, kde sme sa dočkali prvého prekvapenia. Netešil sa totiž ani Eddie Murphy, ktorý pred mesiacom získal Zlatý Glóbus, ani Mark Wahlberg, ale Alan Arkin za komédiu Malá Miss Sunshine. Po nominovaných piesňach z filmov Autá a An Incovenient Truth prišli spoločne na pódium Leonardo DiCaprio a Al Gore, ktorý zohral významnú rolu práve v dokumente An Incovenient Truth o aktuálnom probléme globálneho otepľovania. Gore bol viditeľne v dobrej nálade a v rámci nej si trošku zažartoval aj na svoj účet a začal oznamovať svoju kandidatúru na prezidenta, keď ho prerušila hudba, oznamujúca uplynutie časového limitu na poďakovanie pre držiteľov Oscarov. Fiona zo Shreka alias Cameron Diaz prišla odovzdať cenu pre Najlepší animovaný film, kde miesto všetkými očakávaných Aut triumfoval Happy Feet.

Už tradične bývajú súčasťou Oscarovej ceremónie aj rôzne zostrihy z filmov, ktoré spája nejaký spoločný motív. Prvý tohtoročný zostrih sa venoval spisovateľom a scenáristom vo filmoch. Po ňom prišla vyhlásiť ďalšieho víťaza nezvyčajná dvojica – Tom Hanks a Helen Mirren. Cenu za Najlepší scenár podľa predlohy z ich rúk prevzal William Monahan za krimi Na druhej strane, ktoré je remakeom japonskej Volavky. Mladé herečky z filmu Diabol nosí Pradu Emily Blunt a Anne Hathaway prišli odovzdať Oscara za Najlepšie kostýmy, ktorého však nezískal ich film, ale historická dráma Sofie Coppola Marie Antoinette. Tom Cruise, ktorý je okrem iného aj producentom, bol vybraný ako ten správny človek pre odovzdanie čestného Oscara svojej kolegyni producentke Sherry Lansing, ktorá sa po tom, čo jej matka zomrela na rakovinu, rozhodla venovať humanitárnej činnosti. Už tretieho Oscara získal mexický film Guillerma Del Torra Pan’s Labyrinth. Tentokrát za najlepšiu kameru z rúk Gwyneth Paltrow.

Naomi Watts

Naomi Watts a Robert Downey Jr. vyhlásili víťaza v kategórii Najlepšie vizuálne efekty a tým sa stal druhý diel Pirátov z Karibiku (Truhlica mŕtveho muža). Francúzska stálica Catherine Denevue a momentálne najväčšia japonská herecká hviezda Ken Watanabe ako zástupcovia neanglicky hovoriacich krajín prišli predstaviť ďalší zostrih filmov. Pochopiteľne išlo o filmy, ktoré v doterajšej histórii získali Oscara za Najlepší zahraničný film a samozrejme medzi nimi nechýbali ani Obchod na korze, Ostře sledované vlaky, či Kolja. Po tejto predohre nemohla nasledovať iná kategória, ako Najlepší zahraničný film, ktorú vyhlásili Cate Blanchett a Clive Owen. Teraz však obišiel Pan’s Labyrinth naprázdno a tešilo sa Nemecko za Životy tých druhých. Nemecký režisér víťazstvo zrejme sám nečakal, lebo oplýval obrovskou radosťou.

George Clooney ako minuloročný víťaz mužskej kategórie prišiel odovzdať cenu pre Najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe. Tou sa stala podľa očakávania držiteľka Zlatého Glóbusu, debutujúca Jennifer Hudson za svoj herecký a spevácky výkon v muzikáli Dreamgirls. Nasledovali dve dokumentárne kategórie – za Najlepší krátky dokument vyhlásili Eva Green spolu s Gaelom Garcia Bernalom The Blood of Yingzhou District so závažnou témou tisícov detí postihnutých AIDS v Číne a komik Jerry Seinfeld odovzdal Oscara tvorcom Najlepšieho celovečerného dokumentárneho filmu. Tu podľa predpokladov zvíťazil už spomínaný An Incovenient Truth.

Na druhej strane

Žiadny ročník Oscarov sa nezaobíde bez Ceny za celoživotné dielo, ktorú zvykne dostávať významná osobnosť, ktorá ešte nemala to šťastie získať túto prestížnu cenu. Takýmto prípadom je aj päťnásobný kandidát na Oscara, taliansky hudobný skladateľ Ennio Morricone, známy predovšetkým vďaka spolupráci s režisérom Sergiom Leonem na jeho kultových westernoch. Aj preto mu túto cenu odovzdal hlavný predstaviteľ z väčšiny Leoneho filmov Clint Eastwood. Pán Morricone však zjavne Eastwooda zaskočil, keď spustil svoju ďakovnú reč v taliančine a starý pištoľník musel oprášiť svoje znalosti taliančiny a pretlmočiť jeho ďakovačku. Hugh Jackman a Penelope Cruz nadviazali na Morriconeho a odovzdali Oscara za Najlepšiu hudbu Gustavovi Santaolallaovi za drámu Babel. Pre toho to nebolo nič nové, keďže zvíťazil aj vlani za film Skrotená hora.

Na rad prichádza Najlepší originálny scenár. Z úst dvojice hlavných predstaviteľov zo Spider-Mana Tobey Maguire a Kirsten Dunst zaznieva ďalšie prekvapenie – Michael Arndt za Malú Miss Sunshine. Po odspievaní zvyšnej trojice nominovaných piesní, všetkých z muzikálu Dreamgirls, vyhlasujú John Travolta a Queen Latifah Najlepšiu pieseň. A tou sa stáva I Need To Wake Up speváčky Melissy Etheridge z filmu An Incovenient Truth. Tretí filmový zostrih sa venuje pohľadu na Ameriku vo filme a predstavuje ho Will Smith. Neodmysliteľnou súčasťou sú aj patriotické zábery na vlajúcu americkú vlajku. Kate Winslet prichádza odovzdať posledného Oscara v rámci technických kategórií – Najlepší strih. Druhú sošku si pripisuje film Na druhej strane. Nasleduje tradičné zaspomínanie na významných filmových tvorcov, ktorí nás počas roka opustili, ktoré uviedla dvojnásobná držiteľka Oscara Jodie Foster.

Jennifer Hudson

Zostávajú posledné štyri, no tie najvýznamnejšie kategórie. Oscara pre Najlepšiu herečku v hlavnej úlohe odovzdáva Philip Seymour Hoffman a tentoraz sa nekoná žiadne prekvapenie, získava ho Helen Mirren za Kráľovnú. Reese Witherspoon vyhlasuje mužskú kategóriu pre najlepšieho herca a aj tu triumfuje držiteľ Zlatého Glóbusu a veľký favorit Forest Whitaker za film The Last King of Scotland. Trojica významných režisérov Francis Ford Coppola, George Lucas a Steven Spielberg prichádzajú v dobrej nálade odovzdať cenu pre Najlepšieho režiséra. Po šiestich nepremenených pokusoch sa Martin Scorsese konečne dočkal a film Na druhej strane získava tretí zárez. Takmer po štyroch hodinách prichádza rad na najočákavanejšiu kategóriu. Jack Nicholson a Diane Keaton prichádzajú spoločne vyhlásiť Najlepší film roka. Už podľa Nicholsonovej prítomnosti a predchádzajúcich výsledkov sa dá tušiť, že kráľom tohtoročného udeľovania Výročných cien akadémie sa stane Na druhej strane.

Skvelý večer plný celebrít končí, ceny poznajú svojich majiteľov. Najviac sa môžu radovať ľudia, ktorí majú na svedomí filmy Na druhej strane (4 Oscary), Pan‘s Labyrinth (3 Oscary), Malá Miss Sunshine a Dreamgirls (2 Oscary). Naopak sklamaní určite budú tvorcovia filmu Babel (1 Oscar zo 7 nominácií). Tak ako po minulé roky, ani tento rok nebola núdza o prekvapenia a to len dokazuje, že ani pri Oscaroch sa nedajú výsledky predvídať, aj keď býva zvykom, že ceny si odnášajú tí istí, ako pri Zlatých Glóbusoch. Nebýva tak vždy. Na záver už len príjemné konštatovanie, že väčšina víťazných filmov práve v týchto týždňoch prichádza do našich kín a tak neváhajte a choďte si ich pozrieť. Určite neoľutujete.