Po minuloročnom úspechu sme sa rozhodli zopakovať redakčnú anketu o TOP 5 najlepších filmov roka. Zostavovať takýto rebríček sa nedá podľa tržieb či návštevnosti divákov, pretože to nemusí odzrkadliť kvalitu filmu. Na druhej strane, tak ako každý divák, i každý náš redaktor má vlastné kritériá. Počas roka však vidíme toľko rôznorodých filmov, že tomu kvalitnému sa jednoducho nedá uprieť miesto v top 5. Tento rok sa do ankety zapojilo 16 redaktorov, čo je o polovicu viac ako vlani. Osobné rebríčky redaktorov nájdete na konci tohto článku.

Rok 2011 nepriniesol také výrazné trháky, ako tomu bolo rok predtým, čo sa odrazilo aj na tržbách kín po celom svete. Mnohé veľmi očakávané tituly navyše divákov i kritiku sklamali. Na Slovensku nám situáciu ešte komplikuje aj to, že viaceré kvalitné filmy sa k nám do kín ešte nedostali (a mnohé sa ani nedostanú), čiastočne aj preto, že do svetových kín prišli až koncom roka. Výber TOP 5 filmov roka 2011 tak nebol vôbec jednoduchý.

Inováciou oproti prvému ročníku ankety je to, že k jednotlivým filmov napísali priamo redaktori, ktorí im dali najviac bodov, prečo je práve tento film výnimočný a čím si vyslúžil miesto v rebríčku.

TOP 5 filmov roka 2011 podľa redakcie CinemaView.sk:

1. Warrior

(Gavin O’Connor, USA)

Janka Radošinská: „V posledných rokoch sa v kinosálach objavilo viacero filmov o tvrdých chlapoch a mnohé z nich dokonca patrili k tomu najlepšiemu, čo bolo možné v daný rok vidieť v kinách. Po Wrestlerovi či Fighterovi je tu Warrior režiséra Gavina O’Connora, ktorý bez námahy prelieza povrazy ringu zvaného drámy zo športového prostredia, resp. boxerské a zápasnícke filmy. Tento tvrdý filmový úder prostredníctvom súbojov v tzv. zmiešaných bojových umeniach rozpráva príbeh o troch mužoch, ktorí sa snažia odpustiť a získať odpustenie, zabudnúť na minulosť a, samozrejme, prežiť. A či sa už vaším favoritom stane modrooký učiteľ fyziky v podaní Joela Edgertona alebo armádny dezertér s neuveriteľnými trapézovými svalmi a tvárou Toma Hardyho, súboj týchto dvoch mužov vás zarazí hlboko do sedadla, vyrazí vám dych a mnohí z vás v závere siahnu po vreckovkách a utrú si slzy – či už ženské slzy dojatia alebo „manly tears“ alias mužné slzy v prípade pánov. Odveký konflikt medzi dvomi úplne odlišnými bratmi, ktorých spája len nenávisť k otcovi-opilcovi? To si píšte. Občasné klišé? Nebudú vás ani trochu rušiť. Nechať si ujsť tento film? V žiadnom prípade!“

Warior (2011) Warior (2011)

2. Drive

(Nicolas Winding Refn, USA)

Róbert Feldmár: „Jasná autorská vízia, chirurgicky presné herecké výkony, prepracovaný vizuál, ambiciózny soundtrack kombinujúci elektroniku s klasickú filmovú hudbu a kombinácia akčného thrilleru a artovej drámy. To sú v hlavné dôvody zaradenia Drive medzi to najlepšie z minulého kalendárneho roku. Nicolasovi Windig Refnovi sa podarilo so (na hollywoodske pomery) smiešnym rozpočtom a bez účasti megahviezd (hoci Ryan Gosling má k tomuto statusu po roku 2011 jednoznačne namierené) vytvoriť film s hypnotickými účinkami, pri ktorom divák zabúda chrúmať popkorn a piť colu. Nezvyčajná kombinácia žánrov mu navyše vyniesla Zlatú palmu z Cannes za réžiu. Skrátka, kompaktný atmosferický zážitok, aký sa v kinosálach dnes často nevidí.“

Drive (2011) Drive (2011)

3. Turínsky kôň

(Béla Tarr a Ágnes Hranitzky, Maďarsko / Francúzsko / Nemecko / Švajčiarko / USA)

Michal Lipták: „Turínsky kôň vychádza z apokryfného príbehu ako sa filozof Friedrich Nietzsche zblázni po tom, čo vidí bičovanie koňa v Turíne. Film sleduje možný osud koňa na samote v maďarskej pláni. Za bolestivo pomalou a precíznou analýzou banálnych každodenných úkonov – šúpanie zemiakov, obliekanie, chodenie po vodu – sa skrýva tragická metafyzická vízia apokalypsy.Béla Tarr avizoval, že Turínsky kôň bude jeho posledným filmom. A keď ho uvidíte, tak pochopíte, že je to myslené vážne. Je to doteraz jeho najčistejší, najzničujúcejší a najdepresívnejší film. Rozhodne však jeden z jeho najsilnejších. Kľúčová postava súčasnej kinematografie a jeden z najoriginálnejších filmárov vôbec hovorí svoje posledné slovo, a to jednoducho treba vidieť.“

Turínsky kôň (A Torinói ló, 2011) Turínsky kôň (A Torinói ló, 2011))

4. Strom života

(Terrence Malick, USA)

Juraj Kovalčík: „Strom života nie je ani tak film ako skôr obrazová esej, pravé vďakyvzdanie v mene všetkého, čo žilo, žije a bude žiť. Malick ukazuje súvislosti, ktoré si väčšinou môžeme dovoliť ignorovať, ale to neznamená, že neexistujú. Zvykli sme si ich prehliadať, zabudli sme, že nič nie je samozrejmé. Strom života nabáda rozpomenúť sa.“

Strom života(The Tree of Life, 2011) Strom života(The Tree of Life, 2011)

5. Polnoc v Paríži

(Woody Allen, USA / Španielsko)

Michal Lučivjanský: „Polnoc v Paríži je po Vicky Christina Barcelona opäť mimoriadne kvalitným filmom Woodyho Allena, ktorý do istej miery pripomína jeho slávnu tvorbu z prelom sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. Napríklad aj tým, že veľké mestá hrajú v týchto dvoch filmoch rovnako dôležitú úlohu ako New York v prípade jeho predošlej tvorby. Polnoc v Paríži je nostalgickým filmom, ktorý je napriek tomu svieži, humorný a zábavný sám o sebe a navyše je poctou mnohým osobnostiam umenia, buď priamo vo filme, alebo prostredníctvom štylizácie. A navyše Paríž je v tomto filme priam neodolateľný.“

Polnoc v Paríži (Midnight in Paris, 2011) Polnoc v Paríži (Midnight in Paris, 2011)

5. Single Man

(Tom Ford, USA)

Petra Adamková: „Dráma Single Man má síce rok výroby 2009, ale do našich filmových sál prišla až v januári minulého roku. Snímka vznikla pod vedením veľmi nepravdepodobného režiséra, módneho návrhára Toma Forda. Ide o adaptáciu rovnomenného románu, ktorý sa stal základným kameňom gay literatúry. Vo vizuálne podmanivom šate a s hudbou, ktorá rozvíja vnútornú drámu, sa rozpráva jeden jediný deň vysokoškolského učiteľa, ktorý nezvláda každodenný život po smrti svojho partnera. Tento jeden deň postačí, aby ste spolu s filmom precítili boľavú a krutú prázdnotu života. Single Man je jednoduché, ale zároveň veľmi citlivo vyrozprávané divadlo v podaní Colina Firtha a Julianne Mooreovej, ktorí zo svojho hereckého umenia ukázali maximum.“

Colin Firth ako George Falconer a Jon Kortajarena ako Carlos v dráme Single Man (2009) Colin Firth ako George Falconer a Julienne Moore ako Charley v dráme Single Man (2009)

Pod čiarou piatich filmov sa nachádza mnoho ďalších zaujímavých diel a medzi nimi je aj biografická Kráľova reč ovenčená štyrmi cenami Americkej akadémie. Tá sa delí o šiestu priečku nášho rebríčka spolu s Melanchóliou Larsa Von Triera a komédiou 50/50, ktorá má na konte dve nominácie na Zlatý glóbus a teší veľkej priazni divákov aj kritikov – len u našich distribútorov zostala, žiaľ, bez odozvy. Vysoko v rebríčku, dokonca na spoločnom siedmom mieste, sa umiestnili snímky, ktoré spája talentovaný Michael Fassbender. Ide o najnovšiu filmovú adaptáciu Jany Eyrovej a o prequel k mutantskej sérii X-Men: Prvá trieda. Ďalšie inšpirácie možno nájdete v rebríčkoch jednotlivých redaktorov.

Petra Adamková:
1. Single Man 2. Iluzionista 3. Kráľova reč 4. Jana Eyrová 5. Decká sú v pohode
Andrea Berzáková:
1. Jana Eyrová 2. Warrior 3. Vo štvorici po opici 2 4. Lidice 5. Všemocný
Radka Cenká:
1. Zdrojový kód 2. Melancholia 3. Rio 4. Všemocný 5. Útek zo Sibíri
Jana Cvancingerová:
1. Single man 2. Lidice 3. Polnoc v Paríži 4. Američan 5. Koža, v ktorej žijem
Róbert Feldmár:
1. Drive 2. X-Men First Class 3. Warrior 4. Moneyball 5. Paul
Michal Klembara:
1. Kráľova reč 2. SKutočná guráž 3. Polnoc v Paríži 4. 50/50 5. Drive
Juraj Kovalčík:
1. Strom života 2. Turínsky kôň 3. Melanchólia 4. Moneyball 5. Polnoc v Paríži
Martin Kudláč:
1. Faust 2. Alps 3. 4:44: The Last Day on Earth 4. Stud 5. Dark Horse
Michal Lipták:
1. Turínsky kôň 2. Strom života 3. Pina
Michal Lučivjanský:
1. Midnight in Paris 2. 50/50 3. Tree of Life 4. Carnage 5. Limitless
Zdenka Mlynáriková:
1. Turínsky kôň 2. Pina 3. Melanchólia 4. Warrior 5. Polnoc v Paríži
Romana Otočková
1. Biutiful 2. Single Man 3. Kráľova reč 4. Skutočná guráž 5. Melanchólia
Ján Pekarik:
1. Drive 2. Turínsky kôň) 3. Strom života 4. Biutiful 5. Polnoc v Paríži
Jana Radošinská:
1. Warrior 2. Drive 3. X-Men: First Class 4. The Debt 5. Senna
Lukáš Slovák:
1. Warrior 2. Drive 3. Foo Fighters: Back and Forth 4. 50/50 5. Nickyho rodina
Martin Zielosko:
1. Drive 2. Warrior 3. 50/50 4. X-Men: Prvá trieda 5. Harry Potter a Dary smrti 2